RIGIDNA LARINGOSKOPIJA
Rigidna endoskopija grla

Rigidni laringoskop

Rigidni laringoskop je instrument koji se sastoji od čvrste cevi sa sistemom optika koji se povezuje sa izvorom svetlosti. Ovim pregledom može se pregledati donji sprat ždrela i ceo grkljan. Na ovaj način i lekar i pacijent mogu da vide glasnice i ostale strukture grkljana.

Prednosti rigidne laringoskopije

Rigidna laringoskopija se koristi za pažljivo i detaljno ispitivanje larinksa. Njome se, za razliku od indirektne laringoskopije, mnogo detaljnije prikazuju sluzokoža larinksa, promene na sluzokoži, pokretljivost glasnica i mnoge druge strukture. Slika se prikazuje na monitoru, može se snimiti i naknadno analizirati. Jedna od bitnih prednosti rigidne laringoskopije jeste mogućnost upoređivanja nalaza pre i nakon terapije.

Kada se sprovodi rigidna laringoskopija?

Laringoskopija se koristi za razjašnjavanje određenih simptoma kao što su promuklost, glasovi zamor, osećaj knedle u grlu, uporni kašalj i dr. Važna je u dijagnostici poremećaja gutanja i glasa, povreda i zapaljenja larinksa, tumora larinksa.

Kako se izvodi rigidna laringoskopija?

Vrh jezika se omota gazom i povuće se prema napred. Pažljivo se uvodi rigidni laringoskop tako da se izbegne refleks gađenja. Prilikom pregleda lekar će od Vas tražiti da dišete na otvorena usta, a potom da fonirate glas E ili glas I. Pri pregledu Vaš lekar i Vi možete videti sve strukture grla koji se prikazuju na monitoru.

Pregled uglavnom nije neprijatan, a ukoliko postoji refleks gađenja može se aplicirati sprej anestetik.