OTOMIKROSKOPIJA
Otomikroskopija

Šta je otomikroskopija?

Otomikroskopija je zlatni standard za pregled uva koja se izvodi upotrebom binokularnog mikroskopa.

Kako se izvodi otomikroskopija?

Za pregled uva mikroskopom nije potrebna nikakva priprema. Pacijent je u sedećem položaju, a mala deca obično sede u krilu svoje pratnje. Za izvođenje je neophodan binokularni mikroskop, ušni levak, sistem za aspiraciju i instrumenti za vađenje stranog tela, najčešće cerumena. Otorinolaringologu je tokom pregleda slobodna jedna ruka, stoga može da manipuliše, odnosno da aspirira ili odstrani sadržaj iz spoljašnjeg uva koji omogućava dobar uvid u bubnu opnu.

Šta se vidi tokom otomikroskopije?

Otomikroskopija prikazuje uvećanu sliku spoljašljenjeg uva i bubne opne. Mikroskop omogućava da se da se vide najsuptilniji detalji bubne opne, njena transparentnost, kao i postojanje eventualnog sadržaja u srednjem uvu.

Koje su prednosti otomikoskopije?

Osim povećanja vidnog polja i boljeg uvida u nalaz u uvu otomikroskopija mogućava izvođenje različitih procedura koje nisu moguće klasičnom otoskopijom. U spoljšanjem uvu često se nalazi sadržaj koji delimično ili u potpunosti zaklanja uvid u bubnu opnu. Bez mikroskopa se ovaj sadržaj ne može odstraniti, a samim tim ni prikazati cela bubna opna. Otomikroskopijom se sadržaj može odstraniti. Izvođenje različitih procedura, kao to su odstranjenje granulacija iz uva, pravljenje reza na bubnoj opni ili ubrizgavanje leka u srednje uvo preko bubne opne potpuno je nemoguće bez otomikroskopije.